Praktikus útmutató sneakerheadeknek
Sneaker, tornacipő vagy sportcipő? A modell kiválasztása az első dilemma, de a második a szín. Nem tudod, melyik mellett dönts? Válaszd a klasszikust! Egy fekete cipő minden összeállításhoz és szetthez illik, ráadásul könnyen ápolható, persze akkor, ha ismersz néhány alapszabályt. Mit tarts észben, hogy az all black színállású modell mindig... black legyen? Íme a tanácsaink!
Az anyag súlya
Mielőtt hozzáfogsz a cipő tisztításához, mindenekelőtt meg kell róla győződnöd, hogy a lépőd milyen anyagból készült. A barkás bőrből készült felsőrészt teljesen máshogy kell ápolni, mint a velúrt, az pedig, ami beválik a könnyű, nyári vászoncipőknél, nem feltétlenül lesz jó módszer a szintetikus anyagú edzőcipőkhöz. Erre érdemes nagy hangsúlyt fektetni, különösen az olyan modellek esetében, melyek több különböző anyagból, például bőrből és velúrból készültek. Ilyenkor a legjobb részenként tisztítani a cipőt, az egyes elemek igényei szerint. Gyakran jelent problémát a talp is - a gumitalp általában elég strapabíró, de ha tompító habból készült (amilyen például az adidas NMD-é), akkor óvatosan kell vele bánnod.
Jó tanácsok?
A neten számos jó tanácsot találsz, hogy hogyan tisztíts egy fekete cipőt. Sajnos, nem lehet az összes „profiban” megbízni - néhány tipp ugyanis nemcsak hogy nem hatásos, hanem tönkre is teheti a cipődet! Első körön söpörd le az asztalról az összes olyan tanácsot, mely azt javasolja, hogy mosd gépben a cipőd. Ne higgy azoknak az infóknak, hogy a mosógép kímélő programja nem károsítja a felsőrészt - ez csupán mítosz. A textil cipők legbiztosabb tisztítási módja a kézi mosás, olyan speciális szerek és samponok használatával, melyeket a gyártó javasol. Az ilyen cipők esetében mindenképp győződj meg róla, hogy nincs-e direkt fekete cipőhöz való. Amikor egy új terméket használsz, először vigyél fel belőle egy kis mennyiséget egy kevéssé látható helyre, hogy leteszteld a hatását. Az óvatosságot nem lehet túlzásba vinni!
Latyak, por és sár
Nem kevésbé fontosak természetesen a különböző szennyeződések sem. Az anyagtól függetlenül, a fekete cipőn gyakran megül a por, ami már messziről látszik. Éppen ezért különösen fontos, hogy rendszeresen átkeféld. A legtöbb cipőboltban kaphatóak puha sörtéjű kefék, melyek a legtöbb anyaghoz jók. A legfontosabb mégis az, hogy finoman használd őket - különösen a nubuk és hálós cipőknél. A makacsabb szennyeződéseket, amilyen például a nedvesség vagy só hagyta nyomok, sajnos nedvesen kell tisztítani. A legjobb erre a célra egy puha, pamutos ruha, amit finom szappanos vagy cipősamponos vízben benedvesítesz. Ebben az esetben is finoman kell eljárni. Az erős, energikus dörzsölés visszafordíthatatlan károkat okozhat a felsőrészben, vagy csúnya csíkokat eredményezhet a fekete felületen. Különösen a nubuk cipőknél kell rá figyelni, hogy a tisztítás után a felületi szálak irányával megegyezően kell „megfésülni”. A tiszta cipőt tömd ki összegyűrt újságpapírral vagy papírtörlővel és hagy megszáradni egy száraz, meleg helyre, távol bármilyen erős hőforrástól és az ablaktól.
Nézd meg ezeket is:
Hogyan tisztítisuk a fehér cipőt?
Hogyan kell tisztítani a velúr cipőket?
Hogyan kell tisztítani a textilből készült cipőket?